Vyšlo 3. CD folkloristky Vlasty Mudríkovej zo Skalitého

Málokto sa môže popýšiť takou bilanciou úspechov, ako heligonkárka a speváčka ľudových piesní Vlasta Mudríková zo Skalitého.

Jej cifrovanie na heligónke a výrazný spev poznajú nielen na Kysuciach, ale aj v ostatných regiónoch Slovenska, v Čechách i Poľsku. Osobitne treba spomenúť dvanásť víťazstiev na doterajších dvanástich ročníkoch medzinárodnej heligonkárskej súťaže v Ostravici v Čechách.

Dlhoročné skúsenosti ako sólistka, ale aj ako tímová hráčka so svojou skupinou pretavila už do svojho tretieho CD. Slávnostne ho prezentovala aj so svojou sprievodnou skupinou v piatok – 26. októbra 2012 v Penzióne Veselka v Staškove. Hlavným sponzorom bol už po tretí raz primátor mesta Čadca Ing. Milan Gura. Tretie CD Vlasty Mudríkovej spoločne s ňou kvapkami šampanského uviedla do sveta aj populárna slovenská herečka Lucia Siposová, ktorú v súčasnosti slovenskí diváci môžu vidieť aj na televíznych obrazovkách.

Novému albumu popriali na cestu veľa spokojných poslucháčov a fanúšikov. Primátor Čadce Ing. Milan Gura vyjadril radosť nad tým, že hra na heligónku a piesne Vlasty Mudríkovej výborne reprezentujú región Kysúc na rôznych festivaloch a súťažiach doma i v zahraničí. Herečka Lucia Siposova, ktorú s Vlastou Mudríkovou spája viacročné priateľstvo a takmer rodinné väzby, jej zaželala na umeleckom poli ďalšie úspechy.

V poradí tretie CD ambicióznej heligonkárky a speváčky Vlasty Mudríkovej tvorí 18 piesní v rytme polky, valčíka a tanga z Kysúc i ostatných regiónov Slovenska. Dve piesne – Dedinka a Papradňanská hora sú autorským dielom Pavla Knapa z Papradna. Spev Vlasty Mudríkovej je sprevádzaný tónmi heligónky, gitár, akordeónu, huslí a bicích členov jej sprievodnej skupiny.

Svoju budúcnosť vidí talentovaná Vlasta Mudríková v hudbe a speve. Hudba bola jej záľubou už v predškolskom veku. Výrazne k tomu pomohla jej rodina.

– Krásne spieva moja babka, takisto aj mamina. K tomu hral na akordeóne môj dedko, takže sme taká muzikantská rodina, – hovorí na margo svojej cesty k hudbe V. Mudríková.

– Potom som navštevovala ľudovú školu umenia v Čadci, kde ma výborne pripravila na štúdium na konzervatóriu v odbore klavír a spev moja učiteľka Alena Gavlasová. No a po absolvovaní Konzervatória v Žiline logicky nasledovalo vysokoškoslké štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici so špecializáciou na operný spev. – uzatvára V. Mudríková.

V rámci svojich časových možností spolupracuje so Štátnou operou v Banskej Bystrici, kde vystupovala v niekoľkých operách G. Verdiho. Svoj všestranný talent rozvíja aj v hre na klavíri a v divadle.

Tento školský rok je posledným študijným rokom V. Mudríkovej na Akadémii umení v B. Bystrici. Po jeho skončení vidí svoju budúcnosť vo svojej záľube i profesii – hudbe a speve.

Zdroj: www.e-kysuce.sk (2.11.2010)