Slovenský folklór si podmanil Moskovčanov

Desiatky nadšených divákov v moskovskom Múzeu M. I. Glinku aplaudovali vo štvrtok (1. októbra 2015) počas koncertu – i po ňom – našej heligonkárke a speváčke Vlaste Mudríkovej. Jej vystúpenie, ktoré sprevádzali výkriky „bravóóó“, „úžasné“, „výnimočné“ bolo súčasťou vernisáže výstavy nazvanej „Ľudové hudobné nástroje na Slovensku“. Spoločne ju pripravil Slovenský inštitút v Moskve v spolupráci s Celoruským múzejným združením hudobnej kultúry M. I. Glinku a Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici.

Generálny riaditeľ múzea Vladimír Lisenko vyjadril veľkú radosť z toho, že pri príležitosti Medzinárodného dňa hudby môžu privítať hostí zo Slovenska, pričom vyslovil presvedčenie, že tento prvý kontakt so Slovenským inštitútom v Moskve bude mať ďalšie pokračovanie.

Riaditeľ inštitútu Ján Šmihula ubezpečil hostiteľa, že touto akciou urobili len prvý krok na ceste dlhej – vzájomne prospešnej spolupráce. Vyzdvihol tú skutočnosť, že návštevníci vernisáže nemajú možnosť vidieť slovenské hudobné nástroje len na plagátoch, ale si aj naživo vypočuť naše ľudové piesne v podaní Vlasty Mudríkovej, ktorá patrí medzi špičku slovenského folklóru.

Kurátorka výstavy Oľga Doktorová vo svojom vystúpení priblížila expozíciu ako celok, ako aj jednotlivé ľudové hudobné nástroje.

Zdroj: www.mzv.sk (2.10.2015)