Moskva tlieskala heligonkárke Vlaste Mudríkovej

Plná sála moskovského Múzea M. I. Glinku aplaudovala vo štvrtok (1. októbra 2015) počas koncertu – i po ňom – našej heligonkárke a speváčke Vlaste Mudríkovej. Jej vystúpenie, ktoré sprevádzali výkriky “bravóóó”, “úžasné”, “výnimočné” bolo súčasťou vernisáže výstavy nazvanej “Ľudové hudobné nástroje na Slovensku“.

Heligonkárka a speváčka, Kysučanka Vlasta Mudríková uplynulý týždeň na pozvanie Slovenského inštitútu v Moskve odcestovala reprezentovať Slovenský folklór do Ruska. Vyvrcholením niekoľkodňového bohatého kultúrneho programu bola vo štvrtok prvého októbra vernisáž výstavy hudobných nástrojov v Múzeu M.I. Glinku v Moskve. Spoločne ju pripravil Slovenský inštitút v Moskve v spolupráci s múzejným združením hudobnej kultúry M. I. Glinku a Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici. Na výstave bolo prezentovaných aj 24 ľudových hudobných nástrojov zo Slovenska. Heligonkárka Vlasta Mudríková svojim koncertom po vernisáži rozozvučala plnú sálu divákov. Tí si mohli vypočuť známe piesne ako napríklad Už ja viacej po Skalitom, Lavička dubová, Tota Heľpa či mnohé ďalšie.

Publikum si po vystúpení pýtalo skandovaním prídavok, na čo “Vlastička” pridala ďalšie piesne. Po koncerte nasledovala autogramiáda a mnoho rozhovorov s ruskými fanúšikmi. “Veľmi ma potešila veľká účasť na koncerte, kde okrem ruského publika bola účasť aj Slovákov žijúcich v Moskve. Nesmierne ma potešil aj rodák z Kysúc, ktorý za mnou prišiel po koncerte,” hovorí na margo vystúpenia Vlasta Mudríková. Slová uznania sa jej dostali aj od generálneho riaditeľa múzea Vladimira Lisenka, riaditeľa slovenského inštitútu v Moskve Jána Šmihulu ako aj od kurátorky výstavy Oľgy Doktorovej. Múzeum M.I. Glinku vystavovalo celkovo 800 hudobných nástrojov z celého sveta, pričom ďalších 4000 má v depozite.

Po koncerte, ktorý navodil v sále výbornú náladu, nasledovala diskusia s Vlastou Mudríkovou, do ktorej sa zapojili aj Slováci žijúci v Moskve. “Som očarená Ruskom a Moskvou. Počas niekoľkých dní som videla veľa zaujímavého a samotný koncert mi otvoril dvere k ďalším príležitostiam a vystúpeniam v iných krajinách sveta,” hovorí o ďalších plánoch Mudríková. Reprezentácia Slovenska, ale aj Kysúc v Rusku dopadla na výbornú a my držíme palce, nech sa jej plány plnia a rodné Kysuce a Slovensko reprezentuje aj naďalej.

Zdroj: www.e-kysuce.sk (09.10.2015)