Heligonkárka je po štrnásty raz víťazkou Ostravíc

Mladá a talentovaná Vlasta Mudríková zo Skalitého si opäť podmanila srdcia divákov. O svojich hudobných kvalitách presvedčila aj odbornú porotu medzinárodnej súťaže Beskydská heligónka.

Podujatie sa konalo po štrnástykrát v mestečku Ostravice neďaleko slovenských hraníc, za širokej účasti heligonkárov zo Slovenska a Česka. Vlasta Mudríková si zo svojho repertoáru zvolila dve štýlovo odlišné piesne. “Prvou bol krásny clivý valčík, ktorý zložil pán Knapo z Papradna. U poslucháčov je pieseň veľmi obľúbená, má nádherný text a melódia chytí za srdce. Druhá pieseň bola rezká polka. “V nej som predniesla temperament a cifrovanie, ktoré si priam žiada,” hovorí.

Súťaž sledovala odborným okom a sluchom trojčlenná porota. Úroveň jednotlivých výkonov podľa heligonkárky z roka na rok stúpa, preto sa teší, že i napriek tomu si odniesla zo súťaže prvenstvo.

“Išlo o moju štrnástu účasť na tomto podujatí, pričom doposiaľ sa mi podarilo vyhrať každý ročník, čo si nesmierne cením. Heligónka je súčasť môjho života a patrí medzi moje srdcové záležitosti. Prostredníctvom nej sa snažím rozdávať radosť a osloviť jej tónmi širokú verejnosť a všetky vekové kategórie. Je to krásny ľudový nástroj. Jej tóny sa vám vryjú hlboko do srdca a pohladia dušu,” zverila sa.

Cez leto Vlasta Mudríková vystupuje na rôznych podujatiach, či už sú to heligonkárske stretnutia, folklórne festivaly, koncerty s kapelami alebo súkromné podujatia. Najbližšie si ju môžeme vypočuť na Jánošíkových dňoch v Terchovej. Okrem toho pracuje nadaná hudobníčka aj na novom ľudovom CD, ktoré vyjde pod názvom Vlasta Mudríková 5.

“Momentálne zbieram hudobný materiál a piesne, ktoré sú menej známe, a následne ma čakajú prvé skúšky s muzikantmi. Som veľmi vďačná, že ma oslovujú ľudia a majú záujem o zachovanie folklóru a ľudových piesní. Vnímam to a cítim ako poslanie, že môžem niečo plodné a plnohodnotné urobiť aspoň takouto formou pre ďalšie generácie, pretože tieto piesne by sa mali posúvať z pokolenia na pokolenie,” dodáva heligonkárka zo Skalitého, ktorá je vďačná, že ju rodičia od mala viedli práve k ľudovej hudbe.

Zdroj: Žilinský večerník (21.7.2014)