Celonárodná spomienka na Ľudovíta Štúra

V minulosti sme sa v Našich Novinkách viackrát venovali spomienke na dvojsté výročie narodenia Ľudovíta Štúra, ako aj podujatiam súvisiacim s týmto výročím. Najväčším z týchto podujatí však boli celonárodné oslavy, ktoré sa konali 24. a 25. októbra priamo v jeho rodisku – v obci Uhrovec.

Samotný program osláv sa začal v sobotu v ranných hodinách výstupom na vrch Rokoš, kde bola odhalená pamätná tabuľa. Priamo v obci sa pri tejto príležitosti konal futbalový a stolnotenisový turnaj O pohár Ľudovíta Štúra. Kultúrny program sa začal prezentáciou folkloristov, medzi ktorými nechýbal domáci Uhrovčan či populárna heligonkárka Vlasta Mudríková, ktorá svojich priaznivcov potešila aj niekoľkými prídavkami. Zaspievala aj mladá speváčka Adriánka Habrdová z Turčianskych Teplíc, ktorá reprezentovala žáner populárnej hudby.

Nechýbalo ani slávnostné vyhlásenie výsledkov literárnej súťaže Štúrova esej 2015, ktorú usporiadala Matica slovenská. Vyhlásil ich vedecký tajomník Peter Cabadaj. Potom sa už zraky návštevníkov upriamili na historický sprievod obcou, v ktorom účinkovali aj členovia DDH Hradišťanka. Miestne kultúrne stredisko Uhrovec si pripravilo program pod názvom Zatykač na Ľ. Štúra.

Nová expozícia školstva

Ústrednou časťou osláv bolo slávnostné zhromaždenie pri pomníku Ľ. Štúra, ktorého sa zúčastnili aj poprední ústavní predstavitelia Slovenskej republiky – súčasný prezident Andrej Kiska, premiér Robert Fico, predseda NR SR Peter Pellegrini, bývalý prezident Ivan Gašparovič, ale aj predseda Matice slovenskej Marián Tkáč a ďalší významní hostia. Každý z nich vo svojom príhovore vyzdvihol nespochybniteľ ný význam tohto národovca pre náš súčasný slovenský národ. Pri tejto príležitosti bola vydaná a slávnostne uvedená aj pamätná známka, strieborná zberateľská i pamätná obehová minca Ľ. Štúra. V jeho rodnom dome prebehlo slávnostné otvorenie novej expozície zameranej na históriu školstva. Podujatie pokračovalo aj ďalej kultúrnym programom, v ktorom sa predstavili členovia speváckej skupiny Danubius Octet Singers, ako aj členovia ľudovo-umeleckého kolektívu SĽUK.

Divadelná inscenácia

Pre pozvaných hostí bolo pripravené aj divadelné predstavenie v réžii Juraja Sarvaša s názvom Orol tatranský a tiež slávnostná recepcia. Uvedenú divadelnú inscenáciu si však mohli pozrieť aj občania z radov širokej verejnosti, a to na druhý deň, v nedeľu 25. októbra, kedy sa konali slávnostné evanjelické služby božie.

Zdroj: www.nasenovinky.sk (28.10.2015)