Heligonkárka Vlasta Mudríková si odniesla z Moravy ďalšie víťazstvo

 

Rozdávať ľudom radosť sa dá napríklad aj prostredníctvom heligónky. Pre Vlastu Mudríkovú zo Skalitého sa práve ona stala súčasťou života. Považuje ju za krásny ľudový nástroj, ktorého tóny sa vedia hlboko vryť do srdca a pohladiť dušu každého.

Hudba, ľudový spev a heligónka učarovali Vlaste Mudríkovej už v detstve a sprevádzajú ju dodnes. Málokto sa môže popýšiť takou bilanciou úspechov, ako ona. Jej cifrovanie na heligónke a výrazný spev poznajú nielen na Kysuciach, ale aj v ostatných regiónoch Slovenska, v Čechách i Poľsku. Táto osobnosť slovenskej ľudovej hudby sa 22 júla zúčastnila v Ostravici na už trinástom ročníku súťažnej prehliadky heligonkárov, pričom aj tento ročník už po trinástykrát vyhrala.

“Podujatie sa konalo už po trinástykrát v mestečku Ostravice neďaleko slovenských hraníc za širokej účasti heligonkárov zo Slovenska a Čiech. Išlo o moju trinástu účasť na tomto podujatí, pričom doposiaľ sa mi podarilo vyhrať každý ročník, čo si nesmierne cením. Ide totiž o cenu divákov, ktorí na hlasovací lístok po skončení podujatia napíšu meno účinkujúceho, ktorého vystúpenie ich najviac zaujalo. Hudbu robíme pre ľudí, a preto takéto ocenenie umelca poteší najviac,” hovorí.

Ponúka nevšedný zážitok

Umelkyňa sa vždy snaží prezentovať tradičnú slovenskú ľudovú hudbu zaodetú do modernejšieho štýlu. Vyštudovala Akadémiu múzických umení, takže hudbu má zvládnutú aj po teoretickej stránke čo jej veľmi pomáha aj pri ľudovej tvorbe. Čo sa týka piesní, snaží sa vyberať tie, ktoré nie sú bežné, ba dokonca v niektorých prípadoch sú až zabudnuté.

“Nie je jednoduché zaujať divákov či už na vystúpení, alebo tvorbou, ktorou sa prezentujem na mojich CD a DVD, preto sa snažím poskytnúť poslucháčom hudobný zážitok, ktorý nie je všedný,” prezrádza.

Vlasta Mudríková študovala na Akadémii múzických umení v Banskej Bystrici verejnú vysokú školu. Štúdium zamerala na operný spev. Ukončila ho len pred necelým mesiacom s vyznamenaním.

“Čo sa týka štúdia, bolo zamerané nielen na praktické “drilovanie” spevu, ale aj teóriu. Vysoká škola nesmierne ovplyvnila moje umelecké napredovanie a posunula ma dopredu v mojej hudobnej kariére, pretože mi umožnilo spolupracovať s množstvom výborných hudobníkov a umelcov, od ktorých som mohla získať skúsenosti a rady. Z praktických skúseností si veľmi cením možnosť hosťovať v Štátnej opere v Banskej Bystrici, na Zámockých dňoch vo Zvolene, ako aj absolvovanie študijných stáži s Petrom Dvorským, či vynikajúcimi odborníkmi z Talianska,” hovorí na margo štúdia.

Väčšinu vystúpení má mimo regiónu Kysúc, keďže chodí hrávať po celom Slovensku. Návštevníci však mohli oceniť jej prejav aj na Cyrilometodských slávnostiach vo Svrčinovci či na stretnutí heligonkárov v Čičmanoch, na goralských slávnostiach v Skalitom či spoločenskom podujatí v Trenčíne. Najbližšie ju čaká vystupovanie na Jánošíkových dňoch v Terchovej.

Zmapovala svoju doterajšiu kariéru

Už dlhšie ju mnoho priaznivcov prehováralo, aby natočila videoklip k niektorej zo svojich piesní. To ju viedlo k prípravám na vlastnom videoklipe, pričom táto práca nakoniec celkom nečakane a spontánne vyústila až do natočenia DVD Vlasta Mudríková – život s heligónkou, ktoré mapuje celú jej kariéru. S týmto projektom je veľmi spokojná. Na DVD, ktorého celková dĺžka je 70 minút, môže divák nájsť zozbierané niekoľkoročné videá od jej speváckych a heligonkárskych prvotín a celú jej umeleckú prácu. Na DVD sú videoklipy k piesňam z tretieho CD, a ako bonus si záujemcovia môžu pozrieť aj priebeh z krstu CD, rozhovory, fotografie, mp3 nahrávky a jej doterajšie vystúpenia, ktoré idú chronologicky od jej umeleckých začiatkov od roku 1996 až po súčasnosť.

Medzi ďalší významný projekt patrí vydanie v poradí už tretieho albumu, ktorý si našiel množstvo priaznivcov a zaznamenala naň veľa pozitívnych a povzbudivých reakcií, čo ju aj ženie vpred. Ako hovorí, medzi významné projekty mimo ľudovej hudby patrí opera, ktorú naštudovala spoločne so spolužiakmi z Akadémie umení v Banskej Bystrici. Významným bol aj záverečný operný koncert na ktorom tvrdo pracovala takmer rok a ktorý bol zavŕšením päťročného štúdia. Náročnosť tohto koncertu spočívala v tom, že musela prespievať množstvo árii od rôznych interpretov a z rôznych časových období, čo bolo veľmi náročné na štýl, ako aj hlasový rozsah. Vysvetľuje, že operný spevák však musí byť komplexný. Tento koncert bol prístupný aj pre verejnosť v priestoroch Slovenskej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici.

Má svojich fanúšikov

Mnoho fanúšikov ľudovej hudby ju oslovilo prostredníctvom emailu alebo priamo na vystúpeniach, či nechystá nové CD. “Momentálne zbieram pesničky, čo je pre mňa najdôležitejší krok, pretože pre fanúšikov chcem pripraviť kvalitné pesničky, pričom následne si musím k nim pripraviť hudbu. Príprava CD zaberie veľa času, pretože spoločne s ostatnými hudobníkmi musíme skúšať mnoho hodín, aby si plody našej práce mohli poslucháči užiť. Ak všetko pôjde podľa plánu, možno už v septembri sa “zavrieme” do štúdia a budem nahrávať nový album. Nie je to však jednoduchý proces a záleží na mnohých faktoroch, a to nielen hudobných, ale aj finančných,” prezrádza.

Mladá, talentovaná Kysučanka chce zostať pri hudbe a aktívne sa jej venovať. Do budúcna však rozmýšľa aj nad ďalšími projektmi. “Uvidím, aké pracovné príležitosti sa naskytnú a podľa toho sa rozhodnem,” dodáva. Momentálne sa naplno venuje ľudovej hudbe, pričom pravidelne vystupuje na rôznych folklórnych festivaloch, ako aj na súkromných spoločenských podujatiach.

Zdroj: www.nasekysuce.sme.sk (13.7.2013)